Z kont emerytów zniknęło 8 mld zł!

OPINIA: Z systemu emerytalno-rentowego zniknęło 8 mld zł – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl p. Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów.

– Odkryłem to, analizując nowelizacje systemu emerytalnego i kwestie dotyczące przenoszenia środków między systemem emerytalnym i rentowym. Okazuje się, że pieniądze, które mamy na kontach emerytalnych są umarzane. W chwili, kiedy nie jesteśmy w stanie z nich korzystać, ponieważ nie doczekujemy się wieku emerytalnego, one powinny być transferowane do systemu rentowego, a są umarzane – powiedział p. Mech.

Ekspert zauważył, że ma to olbrzymie znaczenie ekonomiczne.

– Jak państwo przesunie wiek emerytalny do 100 lat, to będziemy nadal płacić składki, a z drugiej strony dwa biliony zobowiązań ZUS-u zginie. Ma to olbrzymie znaczenie ekonomiczne. Jeśli nie ma przeniesienia pieniędzy między funduszem emerytalnym a rentowym, to nikomu nie będzie opłacało się płacić składek. Wszyscy będą unikali płacenia składek, bo one nie stają się odłożoną oszczędnością, czy też opłatą za ryzyko rentowe, lecz po prostu kolejnym podatkiem – podkreślił.

Źródło: wpolityce.pl

Opracował: GK

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o