Ustawa antylichwiarska… wzmocni lichwę

INFO: Przyjęty przez rząd projekt ustawy antylichwiarskiej przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych – pisze portal rp.pl.

 

Rząd zdecydował o skokowym ścięciu limitu kosztów pozaodsetkowych pożyczek do 20% z obecnych 55%.  Przy tak niskim limicie działalność firm pożyczkowych będzie nierentowna. Portal pisze, że w efekcie ustawy, milion Polaków może stracić dostęp do pożyczek. 1/5 z nich może zostać wypchnięta do finansowej szarej strefy.

– Z rządowego projektu skorzysta głównie szara strefa, lombardy, działalność parapożyczkowa, podmioty stosujące konstrukcje prawne umożliwiające obchodzenie ustawy. To szara strefa pożyczkowa jest dziś problemem i jej eliminacja powinna być celem Ministerstwa Sprawiedliwości – mówi p. Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF).

Eksperci zwracają uwagę, że klienci w szarej strefie są narażeni na oszustwa, grożą im nielegalne, często brutalne metody odzyskiwania długów.

 

Źródło: rp.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
1 Odpowiedzi w wątku
1 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
2 Autorzy komentarzy
libertarianin.tomsariusz Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sariusz
Użytkownik
sariusz

Całe te słownictwo: lichwa, lichwiarze, spekulacja, spekulanci, to typowe słownictwo socjalistów a przynajmniej wrogów kapitalizmu. Często je np. używał Karol Marks, często w kontekście antysemickim. Ja nie wiem co to jest lichwa. Dwoje dorosłych osób ustala sobie swobodnie warunki pożyczki. Jeśli którejś ze stron nie odpowiadają, to umowa nie zostanie zawarta. Państwo nie powinno w to ingerować.

libertarianin.tom
Gość
libertarianin.tom

dokladnie