To Bruksela niszczy polskie górnictwo

OPINIA: Siłą sprawczą znikania górnictwa z polskiej gospodarki jest po prostu Unia Europejska – pisze p. Andrzej Szczęśniak, ekspert energetyczny.

 

Ekspert podaje dane, z których wynika, że w 2015 r. produkowaliśmy 72 mln ton węgla, zaś w 2018 r. już tylko 63 mln. W 2019 r. wynik ma być jeszcze gorszy. Zdaniem p. Szczęśniaka, zarzynanie polskiego górnictwa to sprawka UE, o czym się zupełnie nie mówi.

– Tam narodziła się polityka klimatyczna, połączona z nią polityka energetyczna, które doprowadzają do wszystkich zjawisk, usuwających węgiel z polskiego krajobrazu gospodarczego. I to przecież Unia Europejska decyduje, które kopalnie będą w Polsce działały, a jakie należy zamknąć. I postanowiła o tym w decyzji z 18 listopada 2016 r. (SA.41161), która nosiła nazwę “o likwidacji kopalń”, a podstawowy cel zdefiniowano jako “pomoc w zamknięciu” (closure aid). U nas po prostu ten fakt ukryto – zmieniono nazwę na “program pomocowy dla górnictwa” – pisze ekspert.

 

Zobacz także: Górnictwo obarczone aż… 34 podatkami!

 

Źródło: pnp24.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
3 Autorzy komentarzy
chelicekrakusdead_kaczynskis Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
chelice
Gość
chelice

Pod cytowanym artykułem na pnp24.pl zamieściłem komentarz poniższej treści, ale tamtejsza cenzura w osobie Andrzeja Szczęśniaka go “wycięła”:comment image

krakus
Użytkownik
krakus

Gwoli ścisłości – SA.41161 to jest decyzja o tym, że UE nie wnosi sprzeciwu wobec planu wpompowania prawie 8 miliardów złotych publicznych pieniędzy w łagodzenie skutków społecznych i środowiskowych zamknięcia nierentownych kopalń – gdyż uznała, że nie naruszy to (ta “publiczna pomoc”) konkurencji na rynku.

To polski rząd zdecydował o likwidacji kopalń i postanowił wpompować w to jeszcze niecałe 8 mld zł, a UE tylko zdecydowała, że nie wnosi sprzeciwu wobec wpompowania tych pieniędzy.

Ekspert zdaje się mieć UE za złe to, że akurat na zamykanie kopalń pozwala wydawać państwowe pieniądze.

dead_kaczynskis
Gość
dead_kaczynskis

W takim razie jest to kolejny pozytywny przykład członkostwa Polski w UE.