Sąd obronił kradzież OFE

INFO: Warszawski Sąd Okręgowy oddalił pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE w 2014 r. – informuje stooq.pl.

Roszczenie pozwu dotyczyło ustalenia nieważności dwóch czynności prawnych: umorzenia jednostek i przeniesienia środków na rachunki w ZUS. Ponadto, powodowie wnosili o ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa w związku z wykonaniem tych czynności. Przesądzenie tego przez SO umożliwiłoby dochodzenie konkretnych kwot odszkodowań w oddzielnych procesach przez każdego z powodów – już indywidualnie.

– Powód słusznie podnosił, że zostało naruszone zaufanie obywateli do państwa, że zostały zmienione zasady w trakcie realizacji umowy społecznej zawartej w drugiej połowie lat 90. Jednak podzielenie tych zarzutów nie było wystarczające do uwzględnienia powództwa – powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Rafał Wagner.

Dodał jednak, że reprezentanci Skarbu Państwa i ZUS mieli rację, wskazując, że umorzenie i przeniesienie środków nie są czynnościami prawnymi, co do których możliwe jest ustalanie ich ważności przez sąd cywilny.

– Dla przyjęcia odpowiedzialności Skarbu Państwa (…) niezbędne byłoby ustalenie, że wywłaszczenie przeprowadzono bez stosownego odszkodowania – zaznaczył sędzia. Tymczasem – jak wskazał – w reformie emerytalnej obietnicę wypłaty środków gromadzonych przez OFE zastąpiła obietnica prawa do emerytury wypłacanej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: JKM o obrabowaniu OFE przez PiS

Źródło: stooq.pl

Opracował: GK

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o