fbpx

Prof. Gwiazdowski: System emerytalny musi się zawalić

OPINIA: Jak przyjdzie kryzys, to to się wszystko zawali, bo przeszkadzać będzie złe opodatkowanie wynagrodzeń. Nie wiem, kiedy to będzie, ale na pewno będzie – powiedział w rozmowie z bankier.pl prof. Robert Gwiazdowski.

 

– Jeżeli my utrzymujemy system emerytalny: czy to OFE, czy PPK, czy ZUS, to na opodatkowaniu pracy młodych ludzi, którzy wchodzą w wiek produkcyjny i reprodukcyjny. Więc główna wada PPK polega na tym, że one w dalszym ciągu funkcjonują w oparciu o opodatkowanie pracy ludzi, co powoduje zwiększanie klina podatkowego, a to prowadzi do pogorszenia sytuacji na rynku pracy, demografii i finansów publicznych – przekonuje ekonomista. – Ten system jest absurdalny, on musi kiedyś runąć – to kwestia czasu. A ten czas nadchodzi, bo jak już powiedziałem – w 1955 r. urodziło się 800 tys. dzieci, a w 2000 tylko 360 tys. Dzisiaj większość ludzi w Polsce widzi, że dziadkom powodzi się nieźle. Dziadek narzeka, ale 100 zł wnuczkowi czasami da – powiedział prof. Gwiazdowski.

 

Zobacz także: Gwiazdowski ostro o euro

 

Źródło: bankier.pl

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emeryt
Emeryt
1 rok temu

Jakimż to trzeba być cymbałem, żeby określać emerytury jak “socjał”. Oczywiście emerytury wypracowane. Ja na swoją pracowałem, licząc nadgodziny, soboty, niedziele i święta oraz osiem dodatkowych miesięcy pewnie z 50-siąt lat przeliczeniowych. I pracuję nadal, bo na lekarstwa, środki medyczne i dojazdy do tzw. placówek opieki medycznej, przynajmniej 1000 zł miesięcznie. Nigdy nie byłem na rencie. Oczywiście zawsze pracowałem w przedsiębiorstwach, do 1989 państwowych, a od 1990 w prywatnych. Tu trzeba powiedzieć, że państwu wara od tego czy właściciel zatrudnia emeryta i ile mu płaci!! Równocześnie nie dostrzegać prawdziwego socjału, tzn, “500+”, “300+” itd. Wystarczy rozejrzeć się jadać np. ulicami… Czytaj więcej »

sinceritas
sinceritas
2 lat temu

Nawet jeśli system emerytalny się zawali, to zawsze wyjdzie jakiś lewak np. Korwin i zacznie bredzić, że skoro “państwo obiecało” socjal, to musi go wypłacać. Pamiętacie jak się awanturował, jak poprzedni rząd chciał słusznie podnieść wiek emerytalny?