fbpx

Prof. Davies: Polska miała być ośrodkiem antysemityzmu

INFO: Prof. Norman Davies w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” opowiedział o szokującym spotkaniu w ambasadzie Izraela w Londynie w 1974 r., którego był uczestnikiem.

 

– Zamknięte spotkanie. Było przeznaczone dla zawodowych młodych historyków. Mówił głównie Yehuda Bauer, izraelski historyk. To miały być warsztaty nauczania o Holokauście. Początek wielkiej akcji, wielkiej kampanii promowania wiedzy o Holokauście na świecie. Profesor Bauer jasno przedstawił schemat historyczny. Opierał się on na tym, że w czasie wojny, w Polsce, bo to wszystko odbyło się przecież w Polsce, byli wykonawcy, były ofiary i byli ci, którzy na to wszystko biernie patrzyli, tzw. “bystanders”. Wykonawcy to hitlerowcy… – relacjonował prof. Davies. – Nie, nie Niemcy: naziści, hitlerowcy. Rzadko się mówi o Niemcach kolektywnie, stereotypowo, jak o Polakach. W tym schemacie nie występowało słowo “Niemcy”. Byli hitlerowcy i kolaboranci, ofiary, ale wyłącznie Żydzi, i ci bierni, czyli Polacy. Powiedziałem wtedy: przepraszam, mój teść, Polak, w czasie Holokaustu siedział w dwóch obozach koncentracyjnych – opowiadał historyk. – Zapytałem prof. Bauera, czy w związku z tym mój teść był biernym obserwatorem Holokaustu. Usłyszałem, że są wyjątki. Ja na to, że mój teść nie był jedynym Polakiem w obozach koncentracyjnych, tylko miliony Polaków cierpiały, ginęły, więc cały ten schemat nie bardzo pasuje do rzeczywistości – dodał.

Prof. Davies zaznaczył, że był jedynym historykiem na tym spotkaniu, który zaoponował przeciwko tezie, że Polska była historycznym ośrodkiem antysemityzmu.

 

Zobacz także: Więzień Auschwitz: Żydzi izraelscy tworzą antysemityzm w Polsce

 

Źródło: dziennik.pl

3 thoughts on “Prof. Davies: Polska miała być ośrodkiem antysemityzmu

 1. Na nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk

  Wcześniej nagroda dla agenta Bolka,
  Teraz nagrodę ma lewaczka-Polka.
  Gdybym lewakiem był, albo jak Żyd…?
  Ale nie jestem, przyjmować ją wstyd!

 2. Trudno nazwać biernym obserwatorem kogoś, kto jest zagrożony rozstrzelaniem bez sądu w razie ujawnienia najmniejszej pomocy udzielonej Żydowi.

  1. Tylko trzeba zawsze uściślać, że to Niemcy grozili rozstrzelaniem za każdy przejaw pomocy Żydom. Niestety nie dla wszystkich jest oczywiste, że Niemcy najpierw podbili Polskę, zlikwidowali polskie państwo i zaprowadzili swoje porządki, za które Polacy nie odpowiadają. Powtarzanie, że “tylko na ziemiach polskich groziła śmierć za pomoc Żydom”, może niezorientowanych w temacie utwierdzać w propagowanej fałszywej wersji historii…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.