fbpx

Polski profesor w USA: Konfederacja to “dumni antysemici”!

OPINIA: Prof. Dariusz Stoła stwierdził, że skrajnie prawicowa partia po raz pierwszy weszła do polskiego parlamentu, w wywiadzie dla amerykańskiego, studenckiego serwisu dailynorthwestern.com. 

 

Były dyrektor Muzeum Żydów Polskich Polin jest zaniepokojony nowymi trendami politycznymi w Polsce i Europie. Zwraca uwagę na 11 mandatów we władzach ustawodawczych, które otrzymali przedstawiciele Konfederacji.

Jego zdaniem przedstawiciele tego ugrupowania “są dumnymi antysemitami”, którzy budują swoją pozycję na “ksenofobii” i “nacjonalizmie”. Zdaniem profesora program Konfederacji (ale też PiS) jest zbudowany na “polskiej tożsamości” i dużej roli Kościoła katolickiego.

Prof. Dariusz Stoła był w latach 2014-2019 dyrektorem warszawskiego Muzeum Żydów Polskich Polin.

 

Zobacz także: Partner Biedronia chce kordonu sanitarnego dla KonfederacjiThe Guardian: Antydemokratyczny Korwin-Mikke wszedł do Sejmu! i Japońskie media: Libertarianie weszli do polskiego parlamentu!

Źródło: dailynorthwestern.com

469 thoughts on “Polski profesor w USA: Konfederacja to “dumni antysemici”!

  1. De facto nieoficjalnie nadal jest, bo został wybrany na kolejną kadencję, tylko Gliński na razie nie chce go zatwierdzić (nie ze względu na antypolonizm Stoli, tylko ze względu na jego antypisowskość). Gliński ujął to jakoś tak, że Stola “upolitycznia MHŻP”. Tak czy owak, cała ekipa tego muzeum pozostaje w niezmienionym składzie, a Stola rządzi nieoficjalnie.

 1. Koło Polskiego profesora to on nawet nie stał. Zresztą jak większość obecnych. Kolejny obywatel świata

 2. Panu profesorowi polecam przeczytanie programu Konfederacji i zapoznanie się z jej genezą poglądami lidera. I przestanie pieprzyć.

 3. Nie bardzo tego rozumiem. Przecież wy – konfederaci – nie lubicie Żydów i mówicie o tym otwarcie. Moim zdaniem macie do tego prawo, bo to mieści się w moim rozumieniu wolności słowa. A o kimś, kto nie lubi Żydów mówimy, że jest antysemitą – właśnie to te słowo znaczy. Tymczasem strasznie się oburzacie, jak ktoś was nazwie antysemitą – to k…wa w końcu lubicie Żydów, czy nie.

  1. Czy żyd Kataw Zar określający Izraelitów mianem “tropikalnych żydów”, jest antysemitą?

  2. “Jeżeli w jakimś państwie nie ma antysemityzmu, to żydzi na pewno go wymyślą” – czy ta sentencja wypowiedziana przez żyda jest antysemityzmem, czy tylko spostrzegawczością ?

   1. Przecież nie mówię o Tobie. Skoro jesteś “libertarianinem” to nie możesz być jednocześnie konfederatem i popierać np. administracyjne wstrzymanie imigracji, transfery dla rolników “z powodu suszy”, postulatu, by “50% żywności w sklepach było pochodzenia polskiego” itd.

    1. Nie chodzi o imigrantów , chodzi o zasiłki dla nich ,niech przyjeżdżają ,potęga stanów zjednoczonych została zbudowana przez imigrantów 😉 ale pracujących imigrantów.

     1. I przez nich upadnie. Radzę przyjrzeć się dokładniej. Poza tym nie wydaje mi się żeby Polacy dali się wymienić na czarnych. Wiek XXIII. Obrady parlamentu. Wszyscy posłowie czarni. I postanowili intronizować Mieszka I na króla Polski (jak powszechnie wiadomo ponoć był tylko księciem) za szczególne osiągnięcia dla polskości i z szacunku dla przodków. Paranoja. Można sobie być rasistą lub nie być ale wymiana populacji to fizyczna zagłada rdzennej ludności, Nas wszystkich. A wpuszczanie kogo popadnie plus demografia do tego własnie prowadzi. Brakuje ludzi do pracy? A co z Polakami z Kazachstanu? To my już jesteśmy niepotrzebni? Najwidoczniej ktoś tak uznał. Po co komu krnąbrny naród skoro można go zastąpić imigrantami? W imię jakiejś mitycznej potęgi? Czy wyznaczasz nam rolę taka jaką wyznaczyli biali osadnicy Indianom w USA? Mamy zostać tubylczymi irokezami? Spadaj z takimi poradami. Masz przykłady Francji, Niemiec i innych krajów zachodniej europy. My tego nie chcemy. Nie po to nasi przodkowie odzyskiwali niepodległość i przetrwali straszne wojny, żeby teraz za darmo oddawać nasz kraj hordom najeźdźców. A pracujących to mamy już ukraińców. Zobaczysz c się będzie działo jak przyciśnie kryzys i roboty nie będzie dla wszystkich. A PiS do tego właśnie do tego prowadzi.

    2. Pieprzysz jak zwykle. Konfederacja to federacja dwóch ugrupowań, mogą w niej istnieć sprzeczne poglądy na pewne sprawy. Na tym etapie politycznej walki to nie ma znaczenia. Ten portal nazywa się korwin-mikke.pl. Żaden z przytoczonych przez ciebie przykładów nie jest postulatem JKM.

 4. A na jakiej toźsamości ma być zbudowany program polskiej partii? Niemieckiej? I jaki kościół ma odgrywać tu rolę? Latającego Potwora Spaghetti? Wielu by tak chciało, ale mogą o tym zapomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.