Oto beneficjent podniesienia płacy minimalnej

INFO: Budżet zyska 42 mld zł na podwyższeniu płacy minimalnej – pisze analityk Szymon Ziemba.

 

P. Ziemba przekonuje, że wyższa płaca minimalna to wyższe podatki od płac zatrudnionych na etacie i osób prowadzących działalność gospodarczą. Z wyliczeń p. Ziemby wynika, że w 2020 r. budżet zyska dodatkowo 3,4 mld zł. W 2021 r. budżet zyska już 7,8 mld zł. W 2022 r. – 10,4 mld zł, a w 2023 r. aż 20,3 mld zł. Łącznie budżet zbierze z samych tylko najniższych wynagrodzeń aż 41,9 mld zł. Poza tym, budżet państwa zyska na większym kwotowo opodatkowaniu pracy zatrudnionych, wyższych składach ZUS od działalności gospodarczej, a także VAT.

Niestety, potężne środki stracą natomiast przedsiębiorcy.

– Za podwyżkę w pierwszej linii zapłaci nie kto inny, tylko przedsiębiorca. Podniesienie płacy minimalnej jednego pracownika, podniesie kwotę podatków do 888,23 zł w 2023 r. Według GUS, pracowników pobierających minimalne wynagrodzenie jest ok. 1,5 mln. Jeśli w 2023 r. przybędzie pracowników do 1,9 mln, to pracodawca w skali roku z własnej kieszeni będzie musiał wyłożyć dodatkowe ponad 10 tys zł. Ile polskich firm zniknie, ile zdoła podnieść ceny pokażą nadchodzące lata – pisze p. Ziemba.

 

Zobacz także: Płaca minimalna? 10 tysięcy!

 

Źródło: rekinfinansow.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
1 Autorzy komentarzy
Leszy Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszy
Gość
Leszy

Mam pytania do pana Ziemby. Dlaczego założył pan wzrost do 2023 r., liczby pracowników o 0,4 mln? A nie na przykład spadek o 0,4?