fbpx

Korwin za stworzeniem odrębnego ZUS-u dla kobiet i mężczyzn

OPINIA: P. Janusz Korwin-Mikke twierdzi na łamach “Rzeczpospolitej”, że system emerytalny jest “gigantyczną pompą przelewającą pieniądze od mężczyzn do kobiet”.

 

P. Korwin-Mikke zauważył, że polski mężczyzna pracuje średnio 40 lat i płaci w tym czasie składkę emerytalną 1360 zł. Po przejściu na emeryturę zostaje mu statystycznie 15 lat życia i 2200 zł emerytury. Przypomina, że prawie połowa mężczyzn umiera zresztą przed przejściem na emeryturę. P. Korwin-Mikke podkreślił, że większość pieniędzy przelewana jest na kobiety.

– Kobiety wprawdzie otrzymują dwa razy niższą średnią emeryturę, ale płacą znacznie niższe składki, pracują znacznie krócej i – co najważniejsze – żyją znacznie dłużej – podkreśla.

Polityk postuluje zatem rozdzielenie ZUS według płci. W jego ocenie miałoby to skłonić kobiety do pracy “na kreatywnym stanowisku Pani Domu” i spowodować wzrost liczby urodzeń. “W efekcie spowodowałoby to zmniejszenie dopłat z budżetu do ZUS-u, co umożliwiłoby obniżkę podatków i szybki rozwój gospodarczy. Oraz zwiększenie zarobków – głównie mężczyzn, oczywiście” – podsumowuje JKM.

 

Zobacz także: Konfederacja skomentowała planowaną podwyżkę stawek na ZUS

 

Źródło: rp.pl

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jarko
jarko
2 lat temu

A co z różnicami w długości życia w poszczególnych gminach? Zrobić tyle pod-ZUSów, żeby pogrupować z dokładnością np. do 1 roku? Co z różnicą w długości życia osób z wykształceniem podstawowym i wyższym (sięgającą nawet 6 lat na korzyść tych drugich)?
Jedyna sprawiedliwa opcja, to żeby każdy był swoim własnym “ZUSem”.

Leszy
Leszy
2 lat temu
Reply to  jarko

Owszem i to postuluje Korwin, tylko że systemu emerytalnego nie da się tak po prostu zlikwidować. Propozycja Korwina to próba zapobieżenia samolikwidacji ZUSu i krok w stronę likwidacji kontrolowanej.

jarko
jarko
2 lat temu
Reply to  Leszy

Tzn. że kobiety miałyby otrzymywać jeszcze mniej, niż obecnie wynika z wyliczeń? Jeśli córka zobaczy, że – w porównaniu z mamą, która mając mniej lat składkowych od mężczyzny, a żyjąc statystycznie dłużej od niego, już otrzymuje odpowiednio zdegradowaną o te wskaźniki kwotę – sama będzie miała dalszą obniżkę emerytury, to prędzej nawieje za granicę, niż zostanie w Polsce w domu, rodząc dzieci.

sinceritas
sinceritas
2 lat temu

Na tą “nieuczciwość” jest prosty sposób – zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Stan
Stan
2 lat temu
Reply to  sinceritas

i eliminowanie tych, które żyją za długo….

Cyprian
Cyprian
2 lat temu
Reply to  sinceritas

A co ze zwierzętami? Mówili w telewizorze, że po wielu latach służby, pies policyjny przeszedł na emeryturę i będzie dostawał kasę na żarcie.

sariusz
sariusz
2 lat temu

Już jest oddzielny ZUS dla kobiet i mężczyzn. Każda płeć maj inny wiek przechodzenia na emeryturę i własne statystyki dotyczące przewidywanej długości życia wg których jest potem obliczana wysokość tej emerytury. Dlatego emerytury kobiet są dużo niższe – niejako “za karę” że żyją dłużej, no i że wcześniej na emeryturę przechodzą.

sariusz
sariusz
2 lat temu
Reply to  sariusz

Swoją drogą, to trochę się już pogubiłem, bo wczoraj pan Janusz chciał likwidować ZUS a dzisiaj przeciwnie – chce nawet dwa ZUS-y.

Cyprian
Cyprian
2 lat temu
Reply to  sariusz

Jak się pogubiłeś to zapytaj Michnika

Leszy
Leszy
2 lat temu
Reply to  sariusz

Dlatego powinieneś zrezygnować z komentowania, bo ciągle pogubiony jesteś.
Pan Janusz jest za kontrolowaną likwidacją systemu emerytalnego, a rozdzielenie ZUSu wg płci nie jest jego podwojeniem tylko krokiem w stronę likwidacji.
Rozumny człowiek to pojmuje, ty też, z tym że tobie płacą za mieszanie w głowach tym mniej rozumnym.