Konfederacja nie godzi się na inwigilację

INFO: Konfederacja jasno deklaruje, że nie godzi się na inwigilację polskich obywateli. Z niepokojem patrzy na sprawę zakupu dla CBA systemu Pegasus i domaga się wyjaśnień od premiera Mateusza Morawieckiego.

Z tej racji posłowie koła poselskiego Konfederacji przygotowali interpelację do Pan Premiera, w której pytają:

1. Czy w latach 2015-2019 CBA lub inna podległa rządowi agencja zakupiła system Pegasus izraelskiej firmy NSO GROUP lub jakikolwiek inne oprogramowanie służące do inwigilacji?
2. Ile osób w latach 2015-2019 zostało objętych kontrolą operacyjną ze strony polskich służb, w szczególności podsłuchami rozmów telefonicznych?
3. Czy CBA lub inna agencja podległa rządowi posiada narzędzia pozwalające na inwigilację poprzez przejęcie kontroli nad smartfonem osoby inwigilowanej? Czy narzędzia te pozwalają na uruchomienie mikrofonu lub kamery takiego smartfona i nagrywanie bez wiedzy osoby inwigilowanej? W jaki sposób wygląda procedura podjęcia decyzji o zastosowaniu tego typu narzędzi?
4. Czy jakakolwiek demokratyczna instytucja kontroluje wykorzystywanie przez służby takie jak CBA narzędzi służących do inwigilacji?
5. Czy osoba inwigilowana zostaje poinformowana po zakończeniu kontroli operacyjnej o fakcie, że była inwigilowana?
6. Czy istnieją procedury zabezpieczenia danych zebranych za pomocą inwigilacji (w szczególności przy wykorzystaniu systemu Pegasus) obywateli? Kto ma do nich dostęp i co dzieje się z zebranym materiałem po zakończeniu inwigilacji?
7. Czy którykolwiek z wykrytych przez organizację The Citizen Lab przypadków inwigilowania obywateli przez służby za pomocą systemu Pegasus na terytorium Polski to inwigilacja dokonywana przez polskie służby? Jeśli nie, to czy polskie służby wiedzą kto inwigiluje obywateli znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej?

– Pan Jacek Sasin twierdzi, że uczciwy obywatel nie ma czego się bać. Po pierwsze przypominam, że jeśli rząd ma jakieś narzędzie, to on potem z tego narzędzia skorzysta w sposób niekoniecznie godny. Po drugie ten system przetrwa również rządy PiS, a potem trafi w ręce kogoś innego – powiedział p. Janusz Korwin-Mikke.

– Chodzi o to, żeby te sprawy (system Pegasus) były pod nadzorem sądów (…) Jeśli bezpieka, prokuratura, policja, podejmuje akcję wobec polskich obywateli, ma to być sankcjonowane przez polski sąd, a nie przez system operacyjny zakupiony z innego państwa – uważa p. Grzegorz Braun.

Konfederacja rozpoczyna akcję #StopPegasus, która ma pomóc w wywarciu presji na rząd w tej sprawie i uświadomienia społeczeństwa o całym problemie. Jednocześnie odpowiada ministrowi Sasinowi na jego wypowiedź o tym, że uczciwy obywatel nie ma się czego obawiać: “Panie Ministrze, prosimy w takim razie o podanie nam swojego hasła do telefonu oraz do maila. Prosimy o przekazanie wszystkich dostępów do Pana prywatnych plików, tak byśmy mogli przeglądać Pana wiadomości oraz zdjęcia. Prosimy się nie bać, przecież jest Pan uczciwym obywatelem”.
Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy komentarzy
2 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
3 Autorzy komentarzy
sinceritasRobo-sm Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
-sm
Gość
-sm

Mnie bardzo interesuje czy ktoś sprawdził czy system automatycznie nie przekazuje wyników inwigilacji do autorów aplikacji?

sinceritas
Użytkownik
sinceritas

Przeciwko inwigilacji protestują na zdjęciu, od lewej: neonaziol, oszołom, ruski pachołek i kryptogej. Popieram ich protest. Każdy powinien w Polsce mieć prawo do prywatności. Po aferze hejterskiej ministerstwa Ziobry mamy dowody, że oficjele tej władzy wykorzystują informacje niejawne do walki politycznej, kontynuując haniebne praktyki SB. Dlatego tę władzę należy odrzucić i nie głosować ani na PiS, ani na koalicjantów PiS.

Robo
Gość
Robo

To na kogo trzeba głosować skoro korwiniści to według ciebie krypto-PiS? PO i jego przybudówki stworzyła przecież SB.

sinceritas
Użytkownik
sinceritas

SB ma teraz nazwę CBA.