Fijor o PiS-owskiej płacy minimalnej

OPINIA: P. Jan Fijor, publicysta i wydawca książek o wolnym rynku, wypunktował na Facebooku PiS-owski plan dynamicznego podnoszenia płacy minimalnej.

 

“Dziwi mnie to, że w całym PiS nie ma ani jednego ekonomisty, który zwróciłby uwagę Prezesowi, że wysokość pensji (a) nie ma wiele wspólnego ze szczęściem człowieka ani dobrem ogółu; (b) zależy od wydajności pracy danego pracownika, a nie od woli rządu czy polityków; (c) że podniesienie pensji powyżej wydajności pracownika doprowadzi do spadku zatrudnienia, czyli wzrostu bezrobocia; prywatny przedsiębiorca nie może bowiem dopłacać do interesu z własnej kieszeni, dlatego w miejsce kosztownego człowieka “zatrudni” maszynę, automat, robota, czy jakąś inną aplikację, która temu człowiekowi zabierze pracę. Warto przy okazji przypomnieć słowa wielkiego Ludwiga von Misesa, który pisze, że jedna niewinna regulacja ceny pracy pociągnie za sobą łańcuch regulacji innych cen, w rezultacie konieczne będzie stworzenie Centralnej Komisji Planowania, a w najlepszym przypadku, nałożenie na przedsiębiorców przymusu zatrudniania nieopłacalnych pracowników. Gdyby jednak odmówili i porzucili swoje firmy, wówczas trzeba będzie te firmy upaństwowić i wrócić do PRL. Innego wyjścia nie ma” – pisze p. Fijor.

 

Zobacz także: Pomysł PiS może kosztować nawet 50 mld zł

 

Źródło: facebook.com

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy komentarzy
2 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
4 Autorzy komentarzy
LeszyNIE CZYTAM sariuszyszczechoJohn Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
NIE CZYTAM sariuszy
Gość
NIE CZYTAM sariuszy

Czy sariusz to wolontariusz? A może wałęsariusz i jest tu przypadkiem bo wypadł z tuskobusa na zakręcie kiedyś?:) W każdym razie nie karmcie trolli. Nie czytajcie i nie dyskutujcie. To jedyny sposób. Można też qywalić ale adm. nie chce.

Leszy
Gość
Leszy

Jest pracownikiem agentury PISu. Korwin Mikke jest największym zagrożeniem właśnie dla PISu i dlatego oni właśnie go opłacają. Jego antypisowskie wypowiedzi, które czasem się pojawiają są tylko kamuflażem.

John
Gość
John

Krytyka przyszłego koalicjanta Kinfederacji..

szczecho
Gość
szczecho

ale się boicie, przyjdzie i na was czas, pod mur