Elektromobilność to maszynka do marnowania publicznych pieniędzy

OPINIA: Plan Rozwoju Elektromobilności ma napędzić polską gospodarkę. Na razie jednak szwankuje na każdym poziomie i wygląda jak doskonała maszynka do marnowania publicznych pieniędzy – pisze p. Łukasz Pawłowski na portalu kulturaliberalna.pl.

Jak zauważa publicysta, do 2020 r. rząd planuje wydać na elekromobilność aż 19 mld zł. Tymczasem cały projekt szwankuje na każdym poziomie. Publicysta podaje przykład projektu stworzenia samochodu elektrycznego, który pochłania miliony złotych z publicznych pieniędzy, a na razie wywołuje jedynie uśmiech politowania. Innym przykładem jest Fulco Racer, czyli innowacyjny pojazd elektryczny do zastosowań wyścigowych. Całość projektu ma być warta 20 mln zł, a tymczasem na świecie trudno znaleźć firmę, która za równowartość niespełna 5 mln USD skonstruuje samochód wyścigowy.

P. Pawłowski zauważa, że na rynku nie ma tak dużego zapotrzebowania na samochody wyścigowe, jakby mogło się wydawać rządzącym. To samo dotyczy rynku aut elektrycznych. Narzędziem stymulującym popyt miało być skłonienie instytucji państwowych do zakupu aut elektrycznych. Tymczasem kolejka instytucji domagających się zwolnienia z tego obowiązku nieustannie rośnie.

– Ale najciekawsza krytyka płynie z Ministerstwa Finansów, które ostrzega, że nieznane są koszty proponowanych przez ustawę zmian, a w związku z tym na wszystko może zabraknąć pieniędzy – podsumowuje publicysta.

"W ekologicznym transporcie narzucane jest, by były to autobusy elektryczne, a dopuszczalne hybrydowe. Ja całkiem świadomie publicznie twierdzę, że to nie ma sensu, dlatego że w tej chwili pojazdy elektryczne zwiększają, a nie zmniejszają emisję CO2, bo u nas prąd pochodzi z węgla. A to jest zapisane we wszystkich priorytetach i tego się od nas wymaga. Z elektromobilnością idziemy rozpędzeni jak do skoku do pustego basenu. To jest promowane w tej chwili na megaskalę" – powiedział na łamach "Najwyższego CZAS-u!" p. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich.

Zobacz także: Samochody na prąd bardziej szkodzą środowisku!

Źródło: kulturaliberalna.pl

Opracował: GK

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o