fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

OPINIA: Prof. Hans-Werner Sinn, najczęściej cytowany niemiecki ekonomista i szef instytutu badań nad gospodarką Ifo stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że UE nie buduje komunizmu.

Ekonomista stwierdził, że UE nie odbudowuje komunizmu, jednak działania Unii ws. kryzysu przypominają centralne planowanie znane z krajów komunistycznych.

– W krótkim okresie największym ryzykiem jest błędna alokacja zasobów. EBC i fundusze ratunkowe dają inwestorom kupującym rządowe obligacje nieograniczoną ochronę. Oszczędności Niemiec i innych krajów Europy Północnej płyną do rządów Europy Południowej, by finansować ich dług. Są więc wykorzystywane w sposób bezproduktywny. Interwencje państw i instytucji unijnych sprawiają, że strumień kapitału nie płynie do miejsc, w których byłby wykorzystany najbardziej efektywnie. To przypomina system centralnego planowania w komunizmie. Gdy Komitet Centralny partii komunistycznej decydował o przeznaczeniu środków na inwestycję, nie liczyło się, czy jest ona efektywna. Jest iluzją, że ten proces nie pociąga za sobą kosztów dla gospodarek krajów Unii. Nie twierdzę, że UE odbudowuje komunizm, ale polityka EBC jest receptą na stagnację – powiedział.

Jego zdaniem "jest skandalem, że kraje, które nie są w stanie pozyskiwać kapitału na rynku, korzystają z prasy drukarskiej EBC, by finansować import i w ten sposób zastąpić kapitał prywatny".

Zobacz także: Kukiz: UE gorsza niż ZSRR

Źródło: wyborcza.pl

Opracował: GK

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 miesięcy temu

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: korwin-mikke.pl/wazne/dzialania-ue-przypominaja-komuinistyczne-centralne-planowanie/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] There you can find 27446 additional Information to that Topic: korwin-mikke.pl/wazne/dzialania-ue-przypominaja-komuinistyczne-centralne-planowanie/ […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x