fbpx

Dług publiczny w UE wciąż rośnie

INFO: Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że rośnie zarówno łączne zadłużenie publiczne państw strefy euro, jak i krajów Unii Europejskiej.

 

Pod koniec I kwartału 2019 r. dług publiczny w strefie euro wyniósł 85,9% PKB, podczas gdy w IV kwartale 2018 r. było to 85,1% PKB. Niewiele lepiej przedstawia się sytuacja w całej Unii Europejskiej, gdzie w tym samym czasie dług wzrósł z 80% PKB do 80,7% PKB. Łączne zadłużenie państw strefy euro przekroczyło gigantyczną sumę 10 bln euro, a krajów UE sięgnęło niemal 13 bln euro.

Najbardziej zadłużonymi krajami w UE są Grecja (181,9% PKB), Włochy (134% PKB) i Portugalia (123% PKB), a najmniej Estonia (8,1% PKB), Bułgaria (21,2% PKB) i Luksemburg (21,3% PKB). W liczbach bezwzględnych najwyższe zadłużenie publiczne mają Francja i Włochy – po ponad 2,3 bln euro.

 

Zobacz także: Rośnie dług publiczny

 

Źródło: ec.europa.eu

3 thoughts on “Dług publiczny w UE wciąż rośnie

  1. Jakoś się cicho zrobiło wokół zegara Balcerowicza i długu publicznego. Cztery lata temu był miliard. A teraz?

  2. Te kraje z wysokim długiem nałapały tych długów, mimo że Komisja Europejska niejednokrotnie dawała im za to po łapkach – np. ostatnio Włochom. Strach pomyśleć, jak byłyby zadłużone, gdyby nie należały do UE i nie miałaby żadnych hamulców. To samo zresztą dotyczy Polski, gdzie też głównym hamulcem przeciw zwiększaniu długów był i jest unijny limit 3% PKB – i dotyczy to zarówno rządów PO, jak i PiS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.