fbpx

Członkostwo Polski w strefie euro źródłem zaburzeń

INFO: Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby być źródłem zaburzeń w gospodarce, a sama sytuacja w strefie jest niestabilna z niejasną perspektywą – ocenia resort finansów.

O strefie euro napisał p. Leszek Skiba, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską – podaje interia.pl.

– Mając na uwadze obecny stopnień podobieństwa gospodarki Polski i strefy euro – w szczególności w zakresie poziomu rozwoju – członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce – napisał p. Skiba.

Zdaniem wiceministra, analiza sytuacji na poziomie europejskim wskazuje, że ustabilizowanie sytuacji w strefie euro – stanowiące niezbędny warunek dla ewentualnej akcesji Polski do obszaru wspólnej waluty – stanowi odległą, wciąż niejasną perspektywę.

– Pomimo szerokiego zakresu reform, istnieje nadal przekonanie, że struktura instytucjonalna strefy euro wciąż pozostaje niekompletna. Proces reform instytucjonalnych w UGW, które w długim okresie powinny zwiększyć stabilność strefy euro, w krótkim okresie wprowadza dużą niepewność co do jej przyszłego kształtu. Dokonanie pełnej oceny wprowadzonych zmian jest jeszcze przedwczesne – skuteczność wielu spośród wprowadzanych reform musi bowiem zostać dowiedziona w praktyce – napisał.

Zobacz także: PO chce zejść z poparciem do 1%?

Źródło: interia.pl

Opracował: GK

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o