fbpx

Banki centralne zabezpieczają się przed kryzysem

INFO: Szefowie ważnych banków centralnych i funduszy inwestycyjnych podjęli działania w celu ratowania dużych firm ubezpieczeniowych i zabezpieczenia się przed kolejnym kryzysem finansowym – donosi portal pch24.pl.

 

Portal zamieścił artykuł z magazynu “Foreign Policy”, w którym autor udowadnia, że wg banków centralnych, trzy rodzaje ryzyka mogą uderzyć w system finansowy: straty w systemie ubezpieczeniowym, odpowiedzialność za zmiany klimatyczne oraz problem tzw. aktywów osieroconych, związanych z „bańką węglową”. Firmy ubezpieczeniowe miały sporo zainwestować w fundusze spekulacyjne i obawiają się, że w sytuacji ponownego zagrożenia kryzysem finansowym, nie będą w stanie wypłacać odszkodowań. Dodatkowym obciążeniem dla firm jest zaangażowanie się w “zieloną transformację energetyczną”, która  wymaga bilionów dolarów na inwestycje rocznie przez następne dwie dekady.

Wg magazynu, finansiści oczekują, że banki centralne wprowadzą wymogi i regulacje faworyzujące “zielone inwestycje”.  Chcą, by banki centralne na całym świecie przyznały przywileje “zielonym obligacjom”, aby mogły być one oferowane jako zabezpieczenie w zamian za pożyczki gotówkowe dla banków w trudnej sytuacji. “Zielone obligacje” miałyby na nowo rozbudzić akcję kredytową, umożliwić dalsze zadłużanie się państw.

 

Źródło: pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.