fbpx

ZPP: “Mały ZUS” nie rozwiązuje problemów

OPINIA: Proponowana regulacja w zakresie tzw. małego ZUS nie rozwiązuje problemu małych działalności gospodarczych i wymaga modyfikacji – uważa ZPP.

 

Eksperci ZPP zaznaczają, że “mały ZUS” jest konstrukcyjnie dużo bardziej skomplikowany niż pierwotna formuła “małej działalności gospodarczej”, którą proponował ZPP. Preferencja dotyczy jedynie składek na ubezpieczenia społeczne, nie obejmuje pozostałych danin, a sam sposób obliczania składek jest dużo trudniejszy niż postulowany przez ZPP od lat.

ZPP podkreśla w raporcie, że ryczałtowy system składek na ZUS dla najmniejszych działalności stanowi bardzo dużą barierę, w wielu przypadkach wypychającą drobnych przedsiębiorców, głównie z branży usługowej, do szarej strefy. Jak wskazują eksperci Związku, koncepcja “małego ZUS plus” wciąż nie rozwiązuje tego problemu.

– “Mały ZUS plus” poszerza zakres podmiotów, które mogą skorzystać z preferencji, lecz tak samo jako “mały ZUS” jest ograniczony czasowo do trzech lat – twierdzi p. Jakub Bińkowski, ekspert ZPP – Wydaje się, że w obu przypadkach projektodawca przyjął błędne założenia, przygotowując regulację ukierunkowaną na odciążenie nowych działalności, start upów, a nie tych firm, które generalnie nie są nastawione na rozwój i podbijanie rynku, lecz stanowią raczej substytut zatrudnienia na etacie – podkreśla.

 

Źródło: interia.pl

80 thoughts on “ZPP: “Mały ZUS” nie rozwiązuje problemów

  1. oczywiście, bo to był od początku kit i podpucha cha cha wystarczyło pomyśleć, policzyć, rozplanować… najgorsze, że to zrobiono z premedytacją, bo tam też chyba ktoś umie rachować… zatem to znowu kolejny jest ochłap dla ciemnego ludu pod publiczkę w ramach systemu/ustroju socjalistycznego, demosracji, wyborów etc. zgroza! pora uciekać panowie i panie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.