fbpx

P.Janusz Zemke (SLD) i p.Jan Widacki (Dem.KPos) złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżający ustawę o niemal czterokrotnej obniżce emerytur b. oficerów służb PRL.

Wniosek został uzasadniony tym, że "bycie funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa łączyło się zawsze z nienormowanym czasem pracy, a także z narażeniem na stres, odpowiedzialnością i zwiększonym ryzykiem śmierci, kalectwa, specyficznym (znacznie zwiększonym ) ryzykiem choroby lub wypadku".

We wniosku nie ma słowa na temat ofiar funkcjonariuszy. W części prawnej autorzy powołują się na konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych i równości wobec prawa. Przypominają, że po 1990 r. byli funkcjonariusze przeszli weryfikację, a warunkiem ich zatrudnienia była pozytywna opinia komisji.

Podkreślają też, że zmiany są niezgodne z dyrektywą Rady Europy z 1996 r. zalecającą zakończenie rozliczeń z okresem komunistycznym w okresie 10 lat. Powołują się na konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych i równości wobec prawa. Pod wnioskiem podpisali się m.in. byli opozycjoniści pBogdan Lis (DKP) i p.Andrzej Celiński (SdPl-Nowa Lewica).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x