fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Ten sam dyplom, ale inna płeć – młode kobiety po studiach w Polsce zarabiają nawet o połowę mniej od kolegów z takim samym wykształceniem.

Największe różnice są w tzw. wolnych zawodach, u osób z przygotowaniem artystycznym. Mężczyźni z takim wykształceniem zarabiają prawie 60% więcej niż kobiety. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez portal Wynagrodzenia.pl. Raport dotyczy absolwentów z wyższym wykształceniem oraz stażem pracy nie większym niż 4 lata.

Równie dużą dysproporcję w zarobkach widać u absolwentów uniwersyteckich kierunków ścisłych: mężczyźni deklarują o połowę wyższe zarobki od kobiet. Po medycynie – 40% więcej; po ekonomii, tzw. zaawansowanych technologiach, budownictwie – ok. 30%.

Różnice są mniejsze – choć i tak kilkunastoprocentowe – po kierunkach uważanych za bardziej kobiece, jak nauki humanistyczne, lub typowo kobiece, jak rehabilitacja czy pedagogika.

W całej Europie kobiety zarabiają średnio ponad 17% mniej niż mężczyźni. Z tego powodu w marcu br. UE rozpoczęła kampanię pod hasłem "Równa płaca za równą pracę".

Źródło: wyborcza.pl

Opracowała: MS

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x