Więcej praw dla żołnierzy zawodowych

INFO: JE Lech Kaczyński podpisał tzw. dużą nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – kolejną z ustaw związanych z przejściem na zawodową armię: ustawa ta umożliwia dalszą służbę żołnierzom, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu wskutek wykonywania obowiązków służbowych.

Żołnierze ranni na misjach i ci, którzy w związku ze służbą zapadli na jakąś chorobę, będą mogli nadal służyć w wojsku, mimo że nie spełniają wszystkich kryteriów zdrowotnych.

Ustawa wprowadza kontraktową służbę wojskową jako nowy drugi – obok służby stałej – rodzaj służby zawodowej. Służba kontraktowa będzie służbą terminową, pełnioną na czas trwania kontraktu – maksymalnie 12 lat. W momencie wejścia w życie znowelizowanych przepisów żołnierze pełniący dotychczas służbę nadterminową staną się żołnierzami kontraktowymi.

Do uposażeń żołnierzy ustawa wprowadza stały dodatek motywacyjny przysługujący podoficerom i szeregowym (dotychczas mieli do niego prawo tylko oficerowie). Warunkiem otrzymania tego dodatku będzie podnoszenie kwalifikacji przez żołnierzy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Opracowała: MS

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o