fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: W wielkopolskiej gminie Duszniki ma powstać wielka farma wiatrowa, licząca 64 maszty. Za budową stoją biznesmeni znani z podejrzanych powiązań, a inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy, lokalna prasa i… sami ekologowie!

Entuzjastycznie do projektu nastawiony jest p. Adam Woropaj, wójt 8 tys. Dusznik. Innego zdania są jednak mieszkańcy. Wystosowali oni petycję, w której domagają się wstrzymania budowy elektrowni wiatrowych. Teraz osoby, które podpisały się pod nią, spotykają różnie nieprzyjemności. P. Marek Kozłowski, który na sesji rady gminy zadawał pytania dotyczące inwestora i szczegółów budowy, był zaczepiany przez wójta, który domagał się od niego wyjaśnień dotyczących zainteresowania całą sprawą mediów.

Prowadzący agroturystyczne gospodarstwo państwo Krzyżewscy od momentu podpisania petycji byli nękani przez 11 kontroli m.in. z Sanepidu, co spowodowało ich wycofanie się z protestu.

Dziennikarze lokalnej gazety "Pasikonik" też krytykowali wójta i jego zaangażowanie w całą sprawę. Wójt odpowiedział wymierzonym w pismo pozwem sądowym, w którym oskarża wydawców o zniesławienie.

Nawet ekologowie są sceptyczni wobec inwestycji. P. Andrzej Kepela, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", uważa, że wiatraki mogą zaszkodzić przyrodzie. Po przeanalizowaniu dokumentacji zgromadzonej przez inwestorów, p. Kapela stwierdził, że przedstawione dokumenty nie są nic warte i opierają się na błędnych założeniach, nieuwzględniających charakterystyki regionu.

Za inwestycją stoi firma PSWM Wielkopolska, której szefem jest p. Marek Wardach, wieloletni bliski współpracownik byłego senatora Henryka Stokłosy, mającego postawione zarzuty korupcyjne.

Tymczasem ceny energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych należą do jednych z największych. Terawatogodzina z tego typu elektrowni kosztuje 21,6 mln euro, podczas gdy za taką samą jednostkę energii pochodzącą z elektrowni atomowej trzeba zapłacić tylko 3,3 mln euro. Istnienie farm wiatraków jest możliwe tylko dzięki olbrzymim rządowym i unijnym dotacjom.

Źródło: poznan.gazeta.pl, gospodarka.gazeta.pl

Opracował: klim

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x