fbpx

Urzędnik nie może zmusić do proekologicznych zachowań

INFO: Sąd w Gdańsku orzekł, że urzędnik nie może zmusić obywatela do proekologicznych zachowań, takich jak unikanie zakupu wody w plastikowej butelce – podaje portal bezprawnik.pl.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku rozpatrywał skargę jednego z prokuratorów rejonowych, któremu nie spodobały się regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie jednej z gmin. Samorządowcy zapisali w nim m.in., że mają obowiązek unikania jednorazowych sztućców, talerzy i butelek, kartonów na napoje czy folii śniadaniowej i aluminiowej. Zdaniem prokuratora urzędnicy mogą co najwyżej zachęcać mieszkańców do pewnych czynności, natomiast zmuszanie do proekologicznych zachowań w tym kształcie jest nadużyciem. WSA w Gdańsku przychylił się do stanowiska prokuratora. WSA wskazał, że zapisy mają walor edukacyjny, jednak obowiązki, które nałożyli na mieszkańców urzędnicy po prostu nie mają podstaw prawnych.

 

Źródło: bezprawnik.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
1 Autorzy komentarzy
Leszy Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszy
Gość
Leszy

Jeśli w Polsce prawo jest prawem to to orzeczenie dotyczy również zmuszania do segregacji odpadów. Wyjście z tego pata prawnego prawnego dla zwolenników segregacji jest albo zlekceważenie orzeczenia Sądu, albo wprowadzenie wolnego rynku zbierania odpadów.