Tam szczerze kochają Polskę!

INFO: W okresie powszechnej wrogości antypolskich mediów do Polski i Polaków, w Pniewach (woj. wielkopolskie) uczy się patriotyzmu i miłości do Polski.

Szkola Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach od lat pielęgnuje pamięć o powstańcach i pięknej karcie historii – zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 r. Dyrekcja i nauczyciele tej szkoły z ogromną pasją, radością i dumą opowiadają o Powstaniu i powstańcach. Wraz u uczniami dbają o groby powstańców na pobliskim cmentarzu. Jest tam zbiorowa mogiła poległych w walkach powstańczych, ale jest również ponad 200 grobów powstańców, którzy zmarli już w sędziwym wieku, w otoczeniu dzieci i wnuków, wiele lat po powstaniu – w wolnej Polsce.

Z opowieści rodzinnych wiadomo, że w Powstaniu Wielkopolskim powszechnie brali udział młodzi ludzie, z bardzo wielu rodzin tego niewielkiego miasteczka, ich dziadowie z kolei przedzierali się w 1863 r. przez dwie granice z własnym umundurowaniem i bronią by brać udział w Powstaniu Styczniowym, a ich pradziadowie, też tak samo, wspomagali Powstanie Listopadowe w 1831 r. Tradycje patriotyczne i powstańcze kultywowane są w dziesiątkach tysięcy domów w Wielkopolsce.

Za wszelką cenę w 1919 r. Pniewy chciał odbić, z rąk Polaków, marszałek Paweł von Hindenburg, bowiem Pniewy były ukochanym miejscem dzieciństwa marszałka. Na szczęście powstanie wygrali Polacy.

W 1920 r wielu byłych Powstańców Wielkopolskich brało udział w wojnie przeciwko bolszewikom.

Te piękne karty historii pielęgnują nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach. W 2008 r w 90 rocznicę Powstania Wielkopolskiego, zespół autorski z udziałem pedagogów tej szkoły wydał ciekawą publikację książkową krzewiącą tradycje powstańcze "Być i pamiętać…". Już teraz trwają przygotowania do kolejnej uroczystości, obchodów 95 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w styczniu 2014 r.

Z pewnością wśród młodych uczniów tej szkoły dorastają przyszli powstańcy, dzięki którym Polska odzyska suwerenność i dzięki nim nie uda się realizowany od lat plan wynarodowienia i wyludnienia Polski.

Andrzej Wayda

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o