fbpx

Split payment wykończy firmy?

INFO: Od 1 września firmy handlujące elektroniką, stalą i częściami samochodowymi będą musiały przejść na niezwykle uciążliwy system tzw. podzielonej płatności VAT (split payment) – pisze rp.pl.

 

Eksperci ostrzegają, że nie da się w tym tempie przygotować oprogramowania księgowego. Przedsiębiorcy postulują odłożenie tego obowiązku. Chcieliby przesunięcia wdrożenia nowego systemu do stycznia 2020 r. Nowy obowiązek może być rewolucją np. dla małych firm dostarczających części do fabryk samochodów. Auto składa się bowiem z tysięcy części dostarczanych przez setki kooperantów – pisze portal.

1 września wchodzą w życie także przepisy o tzw. białej liście podatników, którzy zarejestrowali swoje konta rozliczeniowe w urzędach skarbowych.

– Weryfikacja kontrahentów pod kątem białej listy oraz przygotowania do wdrożenia podzielonej płatności oznaczają sporo zamieszania w pionach księgowo-finansowych oraz informatycznych wielu firm – zwraca uwagę p. Marta Szafranowska, partner w kancelarii Gekko Taxens.

 

Źródło: rp.pl

80 thoughts on “Split payment wykończy firmy?

  1. Split-payment jest super. Wszyscy odbiorcy płacą mi SP i mam pełne konto VAT, natomiast wszyscy dostawcy wystawiają mi faktury proforma a tych nie można płacić w SP, to samo płatności gotówką czy kartą np. na stacji benzynowej. Bankowcy chyba premierowi postawią pomnik, tyle pieniędzy na VATowskich kontach do obracania nimi pewnie nigdy nie mieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.