fbpx

Sklepy płacą za marnowanie żywności

INFO: Duże sklepy będą musiały obowiązkowo przekazywać produkty organizacjom pozarządowym; jeśli nie spełnią warunków, stracą zwolnienie z VAT – pisze “Rzeczpospolita” .

 

Nowe prawo weszło w życie 18 września. Zgodnie z nim sklepy wielkopowierzchniowe i hurtownie o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2 (przez pierwsze 2 lata obowiązywania nowych przepisów powyżej 400 m2) czerpiących co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży żywności, będą musiały zawrzeć umowę z wybraną organizacją pozarządową i nieodpłatnie przekazywać jej żywność. Gazeta podkreśla, że organizacje pozarządowe otrzymają produkty spełniające wymogi prawa żywnościowego, które mimo to zostałyby uznane za odpady ze względu na wady wyglądu samych środków spożywczych lub ich opakowań albo z powodu zbliżającego się upływu terminu przydatności do spożycia.

Z kolei 1 marca 2020 r. wejdą w życie przepisy dotyczące opłat. Sprzedawcy zapłacą 0,1 zł za kg zmarnowanych produktów. Za niespełnienie tego wymogu będą grozić kary od 500 zł do 10 tys. zł.

 

Źródło: rp.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o