fbpx

Senat debatował nad fotoradarami

INFO: Senat wprowadził w zeszłym miesiącu poprawki do nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Nowy kodeks drogowy przewiduje powołanie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, a prędkość na drogach kontrolować ma sieć fotoradarów.

Zdjęcia kierowców łamiących przepisy zostaną automatycznie przekazane do centrali, gdzie zidentyfikowanie samochodu i namierzenie właściciela pojazdu – albo użytkownika – ma się odbywać błyskawicznie. Jeśli właściciel nie poda danych kierowcy zarejestrowanego na zdjęciu, grzywnę zapłaci z własnej kieszeni.

Większe będą mandaty za przekroczenie prędkości. Jazda w obszarze zabudowanym z prędkością większą o 10-20 km/godz. niż dopuszczalny limit będzie kosztować kierowców 150 zł (obecnie to 50-100 zł). A za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/godz. zapłacimy 700 zł (teraz 400-500 zł). Za takie samo przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym piraci drogowi zapłacą odpowiednio 100 i 600 zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznała, że skoro mandaty za przekroczenie prędkości mają być wyższe, wcześniej trzeba sprawdzić obowiązujące obecnie na drogach zakazy. Chodzi przede wszystkim o zweryfikowanie, czy nie są zbyteczne, a ograniczenia prędkości zbyt restrykcyjne. W całym kraju rozpocznie się też wymiana oznakowania.

Źródło: wyborcza.pl

Opracowała: MS

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x