fbpx

Sądy podzielone w spawie emerytur esbeków

INFO: Część składów orzekających w sądach przywraca świadczenia byłym funkcjonariuszom, inne zawieszają postępowania, ale nie zawsze skutecznie – informuje “Rzeczpospolita”.

 

Gazeta podaje, że skład orzekający decyduje, czy sąd przywróci byłemu funkcjonariuszowi emeryturę w poprzedniej wysokości. Część sądów czeka, aż Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie o zgodności z konstytucją przepisów obniżających emerytury i renty, część sama dochodzi do wniosku, że obniżanie świadczenia bez badania winy zainteresowanego jest sprzeczne z konstytucją i zasadami UE.
Według sądu orzekającego w sprawie świadczeń wobec byłego funkcjonariusza w Częstochowie, uprawnienia emerytalne nie mogą być instrumentem polityki represyjnej państwa. “Emerytura i renta należy się za służbę, a nie za sposób jej pełnienia. Jeśli zaś sposób doprowadzał do popełnienia przestępstwa, to możliwe jest odebranie prawa do emerytury” – podaje dziennik. Zdaniem składu orzekającego, obniżając świadczenie, naruszono prawo własności i prawo UE. Zgodnie zaś z tezą wyroku sędzia krajowy ma obowiązek stosowania praw podstawowych UE z pierwszeństwem przed prawem krajowym.
Źródło: rp.pl

One thought on “Sądy podzielone w spawie emerytur esbeków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.