fbpx

Rekordowy budżet powodem do dumy?

INFO: P. Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi (woj. śląskie), były senator PO, chwali się, że na 2020 r. uchwalono rekordowy budżet miasta.

 

Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych, 1 radny wstrzymał się, a 2 było przeciw.

“Budżet, który po raz pierwszy w historii Czeladzi przekroczył 200 mln zł. Tym samym w ciągu pięciu lat odkąd objąłem funkcję burmistrza, dochody miasta wzrosły niemal o 100 procent” – pisze p. Szaleniec na swoim koncie na FB.

Burmistrz dodaje, że tak wysokie dochody pozwolą władzom zrealizować, również rekordowy, poziom inwestycji, za łączną kwotę ok. 58 mln zł.

Czy to rzeczywiście powód do dumy, że rośnie rozmiar sektora publicznego i publiczne “inwestycje”, które trzeba będzie w kolejnych latach utrzymywać?

Mieszkańcy nie wiedzą, ile kosztuje nas nasze miasto, każdego z osobna. A na głowę wychodzi niemal 7000 zł rocznie. Czyli np. 4-osobowa rodzina to prawie 30 tys. zł! Wprawdzie znaczną część z tego płacą firmy działające na naszym terenie, może jakaś część jest z pozyskiwanych funduszy. Ale dzięki temu, gdyby nie kolosalne pompowanie wydatków, mieszkańcy mogliby sami dużo mniej płacić! Tymczasem ostatnio znowu podniesiono podatek od nieruchomości! Bo ciągle generuje się nowe wydatki na naprawdę niepotrzebne większości z nas rzeczy. Ale mieszkańcy nie mają świadomości, na co wydawane są te pieniądze i że przy innym podejściu do kosztów utrzymania i prowadzenia miasta oraz kierunków jego rozwoju, mogliby np. płacić znacznie mniej za wodę (już pomijając jej jakość), albo mieć mniejsze podatki czy znacznie lepsze drogi – komentuje p. Stanisław Pisarek, były radny Czeladzi.

 

Źródło: FB

One thought on “Rekordowy budżet powodem do dumy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.