fbpx

Reforma Internetu odrzucona

INFO: Parlament Europejski odrzucił reformę internetu, a eurodeputowani zdecydowanie stanęli w obronie prawa obywateli, odrzucając uzgodnioną już z krajami członkowskimi, wielką reformę unijnego prawa telekomunikacyjnego.

Chodzi tu o zapisy dotyczące odcinania internautów od sieci. Taką karę za pirackie ściąganie filmów i muzyki z internetu przewiduje ustawa, nad którą pracuje obecnie francuski parlament. Decyzję miałby podejmować specjalny urząd.

W ostatniej chwili eurodeputowani przyjęli jednak poprawkę zakazującą odcinania internetu bez wcześniejszego orzeczenia sądu, chociaż Francja i inne kraje członkowskie zaakceptowały we wcześniejszych negocjacjach z eurodeputowanymi wersję pakietu telekomunikacyjnego, który nie wymagał wcześniejszej zgody sądu na odcięcie internetu.

Oznacza to powrót do negocjacji jesienią, w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Paradoksalnie eurodeputowani, pokazując swoją determinację w obronie prawa do internetu, dali teraz więcej czasu francuskiemu parlamentowi na przyjęcie kontrowersyjnej ustawy, chroniącej właścicieli praw autorskich.

Wynik głosowania w PE odwleka przyjęcie pakietu, który ma zapewnić dalszą integrację sektora telekomunikacyjnego w UE i większą konkurencję na rynku. Przepisy zakładają m.in. większą harmonizację regulacji 27 rynków telekomunikacyjnych UE, a także szereg rozwiązań korzystnych dla konsumentów, w tym prawo do zmiany operatora telefonicznego w jeden dzień z zachowaniem numeru.

Źródło: www.wprost.pl

Opracowała: MS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.