fbpx

Przez chybione prognozy rządu samozatrudnieni zapłacą wyższe składki niż powinni

FUTURO: 1,5 mln Polaków prowadzących działalność zapłaci w 2019 r. wyższe składki, niż powinni – pisze "Rzeczpospolita".

Przyczyną zmiany jest wzrost kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na przyszły rok. Prognoza stanowi podstawę do wyliczenia najniższych składek płaconych przez prowadzących działalność. Wskaźnik jest co roku wyliczany przez rząd i publikowany razem z ustawą budżetową na przyszły rok. Zapisana w projekcie ustawy budżetowej prognoza na 2019 r. wynosi aż 4765 zł i jest o ok. 320 zł wyższa od zeszłorocznej (4443 zł) – czytamy w "Rz".

W 2019 r. roku składki na ubezpieczenia społeczne łącznie wyniosą 974,65 zł miesięcznie (razem ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). To o 65,89 zł więcej niż w 2018 r. Do tego trzeba jeszcze doliczyć spodziewany wzrost składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ile dokładnie wyniesie, będzie wiadomo na początku stycznia 2019 r.

Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje zmiany w przepisach, które urealnią wzrost składek, tak by duże podwyżki nie zaskakiwały przedsiębiorców – pisze "Rz".

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments