fbpx

Programiści zapłacą 5% PIT

INFO: Podatnicy prowadzący własny biznes, którzy tworzą programy komputerowe, mogą skorzystać z IP Box – potwierdza fiskus w licznych interpretacjach. Muszą jednak uważać, bo czeka na nich wiele pułapek – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Jak wyjaśnia “DGP”, IP Box to ulga, która została wprowadzona z początkiem tego roku. Polega na objęciu 5% stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.

Gazeta przypomina, że ulga dotyczy podatników CIT i PIT. Oznacza to, że z preferencji mogą skorzystać nie tylko spółki, lecz także przedsiębiorcy prowadzący biznes samodzielnie. I właśnie ci ostatni często pytają fiskusa o wykładnię. Podatnicy tłumaczyli, że będą osiągać dochód z tytułu: przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania lub udzielenia licencji. Organ potwierdził, iż będą mogli zastosować 5% stawkę PIT.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
2 Autorzy komentarzy
Gówniarze u władzyPaweł K. Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gówniarze u władzy
Gość
Gówniarze u władzy

Ojojoj, niech się nie posrają chociaż ze swoimi “ulgami”, nasi dobrodzieje. To niedorzeczne, żeby rząd, który nazywa siebie polskim, gdy świat wokoło się zbroi, tak beznadziejnie marnował czas i potencjał zdolnych Polaków, goniąc ich do wystawiania faktur, obliczania podatków, robienia przelewów podatkowych, zusowskich, split paymentów i innych bzdur. Hańba, Jarek!

Paweł K.
Gość
Paweł K.

Zgroza

Paweł K.
Gość
Paweł K.

Aby państwo było bogate, a ludzie…. biedniejsi….niech żyje psia mać ich socjalizm!