fbpx

Posłowie każą pieszym nosić odblaski

INFO: Sejm przegłosował nakaz, zgodnie z którym piesi po zmroku na terenach niezabudowanych, tam, gdzie nie ma chodnika, będą musieli nosić odblaski, informuje "Gazeta Wyborcza".

Od głosu wstrzymało się PiS, a nowe przepisy poparły PO, PSL, SLD, Ruch Palikota i Solidarna Polska. Tymczasem, jak zauważa medium, piesi dużo częściej padają ofiarą wypadków na… chodnikach i przejściach. W nowych przepisach czytamy, że piesi mają "używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu".

– To skrajnie nieprecyzyjne sformułowanie. Ustawodawca nie mówi, co ma być takim elementem: kamizelka odblaskowa, opaska, a może wystarczy breloczek? Co to znaczy, że odblask ma być widoczny dla innych użytkowników? Z jakiej odległości mają go dostrzec? Czy piesi mają nosić go z tyłu, czy też z przodu? Absurdów wynikających z tego przepisu jest więcej. Jeśli kierowca zatrzyma się na poboczu, np. za potrzebą lub po to, by coś sprawdzić w samochodzie, powinien z niego wysiąść z widocznymi odblaskami. Bo zaraz po opuszczeniu pojazdu też jest pieszym – tłumaczy dr Michał Beim.

Jego zdaniem przepisu nie da się wyegzekwować, bo ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji za brak odblasku.

Zobacz także: Każdy będzie musiał mieć odblask!

Źródło: wyborcza.pl

Opracował: BL

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o