fbpx

Polskie straty wojenne zostały obliczone tuż po wojnie!

INFO: Straty spowodowane przez Niemców były liczone skrupulatnie tuż po II wojnie światowej – przypomina historyk i autor filmów dokumentalnych p. Artur Janicki – podaje dziennik.pl.

Historyk przypomina, że tuż po wojnie powstał raport pt. "Sprawozdanie w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945". Jest to dokument wydany w 1947 r. przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej.

– Straty spowodowane przez Niemców były liczone skrupulatnie. Były bowiem przeznaczone dla mającej się odbyć międzynarodowej konferencji pokojowej, która – jak wiadomo – do dziś się nie odbyła – mówił p. Janicki. – Metodologia była przejrzysta. W każdej gminie, w każdej wsi, każda rodzina wypełniała ankietę, wykazując straty osobowe i materialne. A więc każdego zabitego, rozstrzelanego, represjonowanego w obozach, w pracy przymusowej. Wykazywano zniszczone zagrody, zarekwirowane konie, bydło itd. Z kolei w każdym resorcie sporządzano wykazy strat w kolejnictwie, energetyce, zburzonych mostach, szkołach itd. – dodał.

Zdaniem p. Janickiego, raport należy zaktualizować, ale jest on na tyle precyzyjny, że "powinien być szeroko rozpropagowany, aby dać naszemu społeczeństwu prawdziwy obraz ogromu strat, do dziś niepowetowanych".

Źródło: dziennik.pl

Opracował: GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.