fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że 53% Polaków uważa, iż przy wyliczaniu świadczeń emerytalnych mogą istnieć wyjątki.

Zdaniem ekspertów, Polacy są przekonani, że jeśli ktoś ciężko pracuje, to powinien zostać za to dobrze wynagrodzony, a ponieważ w ciągu20 lat kolejne rządy wolały dawać przywileje emerytalne zamiast podwyżek, to teraz nam się wydaje, że to sprawiedliwe.

– Ludzie nie mają pojęcia, że takie przywileje kosztują. Nie wiedzą, że to oni z własnych podatków płacą na specjalne emerytury– przyznaje p. Aleksandra Wiktorow, ekonomistka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

W tym roku na systemy emerytalne dla rolników, służb mundurowych, górników, sędziów i prokuratorów wydamy ponad 25 mld zł (ok. 2% PKB). Większość z tych pieniędzy to dotacja do emerytur rolników (ponad 13 mld zł), którzy płacą symboliczne składki. Natomiast żołnierze, policjanci, służby więzienne, sędziowie oraz prokuratorzy nie płacą składek, czyli ich emerytury są wypłacane z budżetu. Dodatkowo służby mundurowe mogą wcześniej przechodzić na emeryturę. Natomiast górnicy mogą wcześniej kończyć pracę zawodową i mają bardziej korzystny sposób wyliczania emerytur.

Źródło: rp.pl

Opracował: G.K.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x