Podatki płać, uchybień nie zgłaszaj

INFO: Mieszkańcy miast zobowiązani są do płacenia podatków i opłat, ale nie mają żadnych praw do zawiadamiania organów ścigania o patologiach w ich gminach – pisze p. Grzegorz Jaszczura, działacz KNP z Dąbrowy Górniczej.

P. Jaszczura wskazuje na przypadek p. Kazimierza Jasionka, mieszkańca Dąbrowy Górniczej, który powiadomił organa ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędniczego na szkodę majątku gminy przez prezydenta miasta. Chodzi o tzw. „aferę Zagłębianki”, czyli sprawę podpaleń budynku klubowego dawnego GKS Zagłębianka Dąbrowa Górnicza. Podpaleń, które miały miejsce podczas trwającego przetargu na sprzedaż obiektów po dawnym klubie. Jak pisze p. Jaszczura, w świetle decyzji Sądu Okręgowego w Jaworznie obywatel nie może być stroną w sprawach dotyczących gminy. Stroną może być prezydent miasta, bądź radni miejscy, czyli ten sam prezydent, którego dotyczyło zawiadomienie i ci sami radni miejscy, którzy w znacznej większości pracują na etatach w jednostkach organizacyjnych gminy.

– 30 stycznia Sąd Okręgowy w Jaworznie stwierdził że nie rozpatrzył sprawy, bo nie jestem w niej stroną, nie poniosłem żadnych strat materialnych. Powiedziano mi, że gdyby do sądu wystąpili na przykład radni, można by rozpatrywać kwestię niegospodarności ze strony władz gminy (…). Problem w tym, że u nas tak naprawdę nie ma radnych, opozycja jest tu tylko z nazwy, wszyscy siedzą w kieszeni u prezydenta i każdy ma oczy przymknięte na to, co powinien dostrzegać w pierwszej kolejności. Skoro więc nie ma radnych, którzy interweniowaliby tam gdzie trzeba, muszą to robić mieszkańcy. Ci jednak w świetle prawa nie mają takiej możliwości i koło się zamyka – tłumaczył p. Jasionka.

Źródło: grzegorzjaszczura.pl

Opracował: G.K.

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o