Podatek za wypłacenie własnych pieniądzy? – Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego

Podatek za wypłacenie własnych pieniądzy?

FUTURO: Jedną z propozycji projektu zmian ustaw reformujących system emerytalny jest możliwość zabrania swoich pieniędzy z OFE.Trzeba będzie jednakzapłacić19% podatek.

Będzie można to zrobić po osiągnięciu 55. lat życia (kobieta) lub 60. lat (mężczyzna). W wieku 65. lat każdy będzie już musiał podjąć decyzję w tej sprawie i albo przekazać pieniądze do ZUS, albo na swoje Indywidualne Konto Emerytalne, albo zabrać je i np. wpłacić do banku, czy wydać na dowolny cel.

Ci, którzy pieniądze z OFE zabiorą, będą musieli zapłacić od nich 19 proc. podatku. Jeżeli przekażą je do ZUS lub IKE, i zdecydują się pobierać ratalnie przez co najmniej 10 lat, podatku nie zapłacą.

Swobodę wyboru co do oszczędności zgromadzonych w OFE będą jednak mieli tylko ci, którzy uzbierali kwotę, która pozwoli im na wypłatę emerytury w wysokości co najmniej 200 proc. najniższej emerytury (obecnie byłoby to 1 tys. 350 zł 20 gr.). Osoby, które nie uzbierają na dwukrotność najniższej emerytury, będą musiały wszystkie pieniądze z OFE przekazać do ZUS, który będzie im wypłacał dożywotnią emeryturę – co najmniej minimalną (obecnie 675 zł 10 gr.).

Źródło: emerytury.wp.pl

http://emerytury.wp.pl/kat,2752,title,Resorty-maja-2-tyg-na-opinie-ws-zmian-w-systemie-emerytalnym,wid,11841828,wiadomosc.html?ticaid=19723

Opracował: G.K.

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x