fbpx

Opóźniony rozbiór OFE zapewni rządowi miliardy

FUTURO: Nawet 6 mld zł może zyskać rząd, opóźniając likwidację otwartych funduszy emerytalnych – pisze “Rzeczpospolita”.

 

Jeszcze więcej pieniędzy z OFE zasili ZUS. Przesunięcie likwidacji OFE o pół roku spowoduje, że do ZUS trafi nawet 6 mld zł. Dziennik przypomina, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami OFE przekazują do ZUS pieniądze w łamach tzw. suwaka bezpieczeństwa. Są to środki z kont osób, którym zostało najwyżej 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Jak wskazuje gazeta, w 2016 r. było to 3,5 mld zł, w 2017 r. już 6,1 mld zł, a kwota ta ciągle rośnie. W ubiegłym roku wynosiła 8 mld zł, w tym zaś sięgnie około 10 mld zł. W przyszłym może wynieść nawet 12 mld zł.

– Wstrzymanie reformy o pół roku oznacza, że z OFE wyparuje 6 mld zł, które trafi do publicznej kasy – mówi informator “Rz”.

“To nawet więcej, niż rząd miałby zyskać na zniesieniu limitu składek ZUS płaconych przez najlepiej zarabiających Polaków i zatrudniających ich przedsiębiorców. Przesunięcie likwidacji OFE pozwoliłoby na rezygnację ze zniesienia tzw. limitu 30-krotności, oprotestowanego tak przez pracodawców, jak przez związki zawodowe – zauważa gazeta.

 

Źródło: rp.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
2 Autorzy komentarzy
Paweł K.leon Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł K.
Gość
Paweł K.

O q… nie płacić, nie płacić, nie trzeba było, ale sami q… ściągali/zabierali… pie… system! socjalizm! JKM broń nas i naszej kasy!

leon
Gość
leon

Ile jeszcze władują w tą dziurę bez dna? Cholera a takie piękne emerytury miały być. Na końcu nie będzie ani z OFE ani z ZUSu. A ta banda właśnie zaczyna drugą kadencję.