fbpx

Odchodzący wójtowie dostaną wielkie pieniądze

INFO: Trzymiesięczna odprawa oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop nawet 3 lata wstecz – na takie benefity mogą liczyć wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, a także starostowie czy marszałkowie województw, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta pisze, że rekordziści mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wystarczy, że nie wykorzystają urlopu przez ostatnie trzy lata (po tym czasie roszczenie przedawnia się), a gmina musi wypłacić im ekwiwalent. Z takimi wypłatami chciał skończyć poseł PiS, WCz. Łukasz Schreiber, ale jego propozycję zablokował resort pracy, uzasadniając, że każdy pracownik musi mieć takie same prawa. Problem w tym, że wójta do pójścia na urlop nie ma kto zmusić. Państwowa Inspekcja Pracy przyznaje, że gminny urzędnik nie ma narzędzi, żeby wysłać szefa na urlop. Jej ostatnia kontrola pokazała, że w 740 samorządach zaległości dotyczyły aż 522 osób. W rezultacie nałożono 92 mandaty na ponad 100 tys. zł.

Oprócz ekwiwalentu samorządowcy dostają także trzymiesięczną odprawę. I to nie tylko gdy odchodzą, ale także gdy np. zmieniają fotel burmistrza na stanowisko starosty.

Źródło: gazetaprawna.pl

Opracował: GK

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o