fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Rząd chciałby podwyższyć próg, od jakiego kradzież i niszczenie mienia są traktowane jako przestępstwo z obecnych 250 do 1000 zł. Posłowie proponują, by wykroczeniem były kradzieże, których wartość nie przekracza 800 zł – czyli połowy pensji minimalnej – pisze "Gazeta Wyborcza".

O podniesienie progu, od którego mówimy o przestępstwie kradzieży, apeluje policja przypominająca, że dotychczasową granicę ustalono w 1998 r., kiedy wartość złotego była zupełnie inna.
Gazeta podkreśla, że dzięki zmianom w prawie ponad 100 tys. spraw rocznie zostanie "przekwalifikowanych" z przestępstw na wykroczenia. Te drugie są karane szybciej i wg prostszych procedur, dzięki czemu policjanci, prokuratorzy i sędziowie byliby mniej obciążeni pracą. Przedstawiciele handlu wciąż nie są jednak usatysfakcjonowani propozycjami zmian w prawie – Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji przekonuje, że politycy "budują zachętę dla złodziei" i straszy podwyższeniem cen w związku z większymi stratami, jakich spodziewa się w wyniku kradzieży w sklepach.

Zobacz także: Kupcy protestują przeciwko nowym pomysłom policji

Źródło: wyborcza.pl

Opracował: G.K.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x