fbpx

(Nie)legalny dowód osobisty

INFO: Konfederacja sprzeciwia się procederowi zakupu falsyfikatów dokumentów państwowych w Internecie.

 

W Polsce od miesięcy, jeśli nie od lat dochodzi do procederu produkcji dokumentów państwowych, takich jak dowody osobiste, oficjalnie sprzedawanych jako dokumenty kolekcjonerskie. Konfederacja podkreśla, że produkcja takiego dokumentu jako jedna z niewielu rzeczy powinna być w wyłącznej gestii Rzeczpospolitej Polskiej.

Po kilku miesiącach obowiązywania ustawy o dokumentach publicznych jedna z redakcji ogólnopolskich dzienników bez większego problemu była w stanie zamówić dokument łudząco podobny do oryginalnego państwowego dokumentu. Redakcja owa, w celu nadania sprawie nieco bardziej sensacyjnego charakteru i w celu podkreślenia, że sprawa faktycznie może dotyczyć każdego obywatela RP, zamówiła dokument – falsyfikat dowodu osobistego posła Michała Urbaniaka.

– 22 lipca 2019 r. weszła w życie ustawa dotycząca dokumentów i według tej ustawy dokumenty, które są dzisiaj sprzedawane kolekcjonersko są nielegalne, a działalność ta jest zagrożona karą pozbawienia wolności. Pomimo tego dostałem do ręki falsyfikat mojego dowodu osobistego. Taki falsyfikat można nadal kupić w Polsce w Internecie – kosztuje to ok. 700 zł. Wielu osobom w Polsce może przez to zdarzyć się krzywda. Mogą na ich dane osobowe zostać wzięte kredyty czy pożyczki. Ten proceder nadal jest możliwy, co oznacza, że po 22 lipca MSWiA w zasadzie nic z tym nie zrobiło. Wzywamy ministerstwo do tego, aby zajęło się poważnie sprawą, ponieważ to może dotknąć każdego Polaka, jakieś oszustwa mogą dotykać każdego obywatela naszego kraju. Będziemy składać interpelację do MSWiA w celu weryfikacji tego, co faktycznie zostało w tej sprawie zrobione, o ile zostało cokolwiek zrobione – powiedział WCz. Michał Urbaniak.

 

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Grembowicz
Piotr Grembowicz
2 lat temu

Jeśli podrabia się pieniądze, dlaczego nie można dowodów… dziwne to wszystko, głupie… co na to JKM?! zakaz niczego nie rozwiąże, wręcz przeciwnie, będzie tego więcej… A która to redakcja taka zatroskana o ludzi, praworządność i zasady?! GW?! Fakt?! także tvn?!
Tylko żeby samych ludzi nie podrabiali, z drukarki w 4D… cha cha to jak z Ph.K. Dicka /”Dostojewskiego SF”/!