fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Jak wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej", JE Mateusz Morawiecki polecił szefowi resortu sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze przygotowanie planu zwiększenia transparentności w sądownictwie.

Według premiera, są już podstawy prawne do wprowadzenia takich rozwiązań, ponieważ treść wyroków jest informacją publiczną i powinna znaleźć się w centralnym portalu orzeczeń sądów prowadzonym przez MS lub na stronach BIP. Wyjątkiem są sytuacje wyłączonej jawności, np. w postępowaniach o gwałt, ubezwłasnowolnienie czy w sporach rozwodowych.

Jak uważa p. Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo, próba wzmocnienia zaufania do sądów poprzez zwiększenie ich transparentności może wiązać się z ryzykiem dużej ingerencji w prywatność. Podobnego zdania jest p. Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch. Na razie z zadania publikacji najlepiej wywiązują się sądy administracyjne. Najgorzej – sądy rejonowe, gdzie zapada gros orzeczeń.

Sceptycyzm ekspertów wywołuje pomysł transmitowania rozpraw.

– To ogromna inwestycja, a sądy coraz częściej zgadzają się, aby osoby same nagrywały przebieg rozprawy i transmitowały ją na ogólnodostępnych kanałach – mówi p. Izdebski.

Źródło: gazetaprawna.pl

Opracował: GK

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x