Mocno podrożeje prąd

FUTURO: Z początkiem 2020 r. czekają nas drastyczne podwyżki energii elektrycznej – donosi businessinsider.com.pl.

 

Portal ostrzega, że ceny energii rosną w zawrotnym tempie i prędzej czy później zapłacimy za nią dużo więcej. Wg ekspertów, rządowe rekompensaty są niewystarczające.

– Według szacunków w skali całego kraju zabraknie na dopłaty około 2 mld zł – wylicza p. Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. – Wysokość rekompensat jest więc źródłem obaw dla spółek, bo jeśli różnica okaże się duża, może to spowodować dla nich spore kłopoty – podkreśla.

P. Roszkowski podaje przykład jednej z prywatnych spółek, która wyliczyła, że powinna w tym roku otrzymać ze skarbu państwa 300 mln zł, a dostanie 180 mln zł.

Zdaniem prezesa IJ, cała sytuacja jest wynikiem konsekwentnej polityki rządu, która wpędza nas w miks energetyczny oparty w głównej mierze na węglu.

– Unijne regulacje nakładają na wytwórców energii elektrycznej obowiązek uiszczania opłat za emisję CO2, która wzrosła w ostatnim czasie z 5 do 28 euro za każdą tonę – informuje ekspert. Dodatkowo bardzo szybko wzrasta też cena węgla kamiennego na świecie – za tonę trzeba dziś zapłacić około 100 USD, podczas gdy jeszcze w 2016 r. wynosiła ona poniżej 50 USD za tonę.

Gdyby nie absurdalna polityka energetyczno-klimatyczna UE, to nie byłoby problemu ani z żadnym miksem energetycznym, ani z emisją CO2.

 

Zobacz także: Ceny energii uderzają w przedsiębiorstwa

 

Źródło: businessinsider.com.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o