fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

FUTURO: Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy o kierujących pojazdami, który przewiduje 2-letni okres próbny dla początkujących kierowców.

Jeżeli rząd zaakceptuje zmiany to przez pierwsze 2 lata od daty uzyskania prawa jazdy kategorii B (samochody osobowe) kierowca będzie musiał jeździć wyjątkowo ostrożnie. Za 2 wykroczenia popełnione w tym czasie zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. W pierwszym roku po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kierowca będzie mógł poruszać się tylko samochodem oznaczonym zielonym liściem klonowym i nie będzie mógł pracować jako kierowca, np. taksówki.

Przepisy zakładają, że jeżeli w ciągu okresu próbnego kierowca dopuści się 2 wykroczeń, to starosta o kolejne 2 lata wydłuży okres, w którym początkujący kierowca będzie pod specjalnym nadzorem. Jeżeli w tym czasie dopuści się trzeciego wykroczenia, to straci prawo jazdy.

Nowe przepisy przewidują również, że kategorię A będzie mogła uzyskać osoba, która ma skończone 24 lata. Młodsi motocykliści będą mogli zdobyć tę kategorię, jeżeli wcześniej przez 2 lata będą mieli nową kategorię A2. Umożliwi ona jeżdżenie motocyklem o mocy ok. 46 KM. Prawo jazdy kategorii A2 będzie mógł zrobić już 18-latek. Zostanie wprowadzona także kategoria AM, którą będzie mógł zrobić 14-latek. Zezwoli ona na poruszanie się skuterem czy motorowerem.

Źródło: biznes.onet.pl

Opracował: G.K.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x