fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Ministerstwo Zdrowia zakazuje sklepom zielarsko-medycznym sprzedaży kolejnych podstawowych specyfików leczniczych, a to może spowodować ich likwidację.

W listopadzie 2009 r. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które sprawiło, że w sklepach zielarskich nie można sprzedawać wielu preparatów. Teraz resort przekazał do konsultacji kolejne rozporządzenie, zgodnie z którym w sklepach zielarskich nie będzie można sprzedawać 94 podstawowych leków ziołowych.

P. Urszula Jarosz z Izby Zielarskiej mówi, że specyfiki, które są wycofywane ze sklepów zielarskich, były sprzedawane od 30 lat i nikomu to nie przeszkadzało.

– Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia ograniczenia w dystrybucji produktów leczniczych w sklepach zielarsko-medycznych doprowadziły już do likwidacji wielu z nich. Jeśli ta sytuacja nie zmieni się, to doprowadzi to w efekcie do masowej likwidacji tych podmiotów gospodarczych – uważa p. Jarosz.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że część specyfików nie przeszła procesu harmonizacji, czyli dostosowania dokumentacji rejestracyjnej do wymogów UE. Niektórzy producenci nie byli zainteresowani harmonizacją, bo był to zbyt wysoki koszt w porównaniu z opłacalnością sprzedaży preparatów.

Ile i komu zapłacili aptekarze i koncerny farmaceutyczne?

Źródło: biznes.onet.pl

Opracował: TC

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x