Mafie tytoniowe coraz większym problemem

INFO: Z powodu wysokich podatków przybywa papierosów i tytoniu z nielegalnych wytwórni, które rosną jak grzyby po deszczu – informuje "Rzeczpospolita".

Nasilenie procederu jest alarmujące: w I półroczu 2015 r. CBŚ i Policja przejęły o 100% więcej papierosów z lewych fabryk i sześciokrotnie więcej tytoniu niż w takim samym okresie 2014 r. Do połowy br. skonfiskowało 73 mln szt. papierosów i blisko 300 ton tytoniu. Trend potwierdzają też dane Straży Granicznej, która w tym półroczu przejęła o 1/5 więcej nielegalnych papierosów i 200% więcej tytoniu.

– Magnesem przyciągającym przestępców do biznesu tytoniowego są gigantyczne zyski, a przy tym stosunkowo niewysokie kary, jakie im grożą. Papierosy są u nas coraz droższe, przemyt zza wschodniej granicy utrudniony, więc powstaje coraz więcej nielegalnych fabryk – wskazuje kryminolog prof. Brunon Hołyst.

Jak mówi, by walczyć z procederem, potrzeba urealnić ściągalność grzywien. Nic tak nie odstrasza przestępców, jak mocne uderzenie ich po kieszeni – podkreśla prof. Hołyst.

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o