fbpx

Lekarz dostanie premię za wyleczenie pacjenta

INFO: Narodowy Fundusz Zdrowia chce płacić nie za wykonaną procedurę, a za efekt leczenia. Zaczyna od premii za szybszy powrót do pracy czy zrzucenie wagi – informuje rp.pl.

 

Nowe wyceny, wprowadzane od stycznia 2020 r., to zapowiedź zmiany filozofii NFZ. Fundusz chce płacić za efekt leczenia, a nie samo jego prowadzenie. Portal pisze, że od stycznia lekarz POZ, który wyśle chorych z grupy ryzyka na badania profilaktyczne, dostanie za nich o 15% wyższą stawkę kapitacyjną (zryczałtowaną składkę za każdą osobę, która zadeklarowała go jako lekarza pierwszego kontaktu). Na większą premię będzie mógł liczyć za pacjentów z ustabilizowanymi chorobami tarczycy, cukrzycą i chorobami układu krążenia, którzy zdecydują się kontrolować chorobę u niego, zamiast u specjalisty – endokrynologa, diabetologa lub kardiologa. Chodzi o pacjentów bez powikłań, niewymagających kontroli specjalistów. Ma to zmniejszyć rekordowe kolejki do tych lekarzy i zapewnić chorym z powikłaniami szybszy dostęp do leczenia. NFZ rozważa również płacenie za efekt w nowych programach koordynowanej opieki nad pacjentami z różnymi schorzeniami, m.in. opracowanym przez bariatrów (specjalistów leczenia otyłości) modelu kompleksowej opieki nad pacjentem z otyłością leczoną chirurgicznie.

 

Źródło: rp.pl

3 thoughts on “Lekarz dostanie premię za wyleczenie pacjenta

  1. Żałosne.
    Bo żałosną jest każda ingerencja państwa nie tylko w rynek, ale przede wszystkim w ŚWI|ĘTĄ relację lekarz-pacjent i próba jej wyceniania, i regulowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.