fbpx

Krajowa kwarantanna przyczyniła się do 33 proc. spadku ofiar śmiertelnych na drogach.

Obostrzenia wprowadzone przez rząd z powodu koronawirusa mają znaczący wpływ na ilość wypadków drogowych, ale jak wszystko inne także zmniejszony ruch drogowy ma swoją cenne.

Postanowiliśmy sprawdzić wpływ ograniczeń rządowych na wypadki drogowe.

Dokonaliśmy uproszczonej analizy porównawczej od 16 marca do 27 kwietnia roku 2019 i 2020. Wszystkie wskaźniki raportowane przez policję odnotowały znaczący spadek. (Dane pobrane z http://policja.pl/pol/form/1,Informacja-dzienna.html)

 InterwencjeZatrzymani na gorącym uczynkuZatrzymani poszukiwaniZatrzymani nietrzeźwi kierującyWypadki drogoweZabici w wypadkachRanni w wypadkach
20196884732657312767980031372773659
2020643064158906645594314591851580
Różnica-45409-10683-6122-3857-1678-92-2079
Różnica %-6,60%-40,20%-47,95%-39,36%-53,49%-33,21%-56,82%
Całość danych dostępna na – http://tiny.cc/2tcynz

Te dane nie powinny nikogo dziwić (jedyną zadziwiającą daną jest nieznaczna zmiana policyjnych interwencji szczególnie w porównaniu ze spadkiem innych wskaźników.) Zamknięcie wielu biznesów i ograniczenia w przemieszczaniu się, szczególnie w okresie wielkanocnym, wywarły duży wpływ na ilość wypadków drogowych. Czy jednak możemy powiedzieć, że krajowa kwarantanna “uratowała” życie około 90 uczestnikom ruchu drogowego?

Analizując wpływ jakiekolwiek obostrzenia należy pamiętać o lekcji ze słynnego eseju Fryderyka Bastiata Co widać i czego nie widać:

“W ekonomii każdy czyn, zwyczaj, prawo lub instytucja nie pociąga zwykle jednego a wiele następstw. Z nich jedne są natychmiastowe – te widać , inne pojawiają się stopniowo – tych nie widać”.

Warto przypomnieć o skutkach krajowej kwarantanny na gospodarkę które powodują zmniejszony ruch drogowy. Koszty “zamrożenia gospodarki” według Jarosława Gowina wynoszą 7-8 mld złotych dziennie (to około 184 -211 zł na każdego obywatela). Bardziej konserwatywnej wyliczenia podaje Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Konfederacja Lewiatan która mówi o straci około 2 mld zł dziennie (około 53 zł od osoby). Uruchomiony przez nich licznik strat pokazuje stratę ponad 92 mld zł (około 2421 zł od osoby) spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19 (koronawirusa).

To prawda, że interwencja rządowa przyczyniła się do spadku wypadków śmiertelnych na drogach i zmniejszeniu ilości zgonów z powodu koronawirusa (przynajmniej w obecnej fazie, gdyż w dużej mierze jedynie przesuwamy w czasie znaczący wzrost zachorowań). To widać, jednak należy zadać sobie pytanie ile osób umrze z powodu strat gospodarczych które przyczyniły się mniejszej ilości wypadków śmiertelnych na drogach aby zrozumieć czego nie widać. 

Straty gospodarcze i przekierowanie uwagi nieomalże jedynie na pacjentów koronawirusa muszą się odbić na zmniejszonej ilości środków na walkę z innymi chorobami czego rezultatem będzie większa liczba zgonów. Także pomyślmy ile dzieci się nie urodziło w wyniku zubożenia społeczeństwa i strachu przed posiadaniem dzieci podczas kryzysu gospodarczego. Oczywiście to czego nie widać jest o wiele trudniejsze do zrozumienia, wytłumaczenia i obliczenia – dlatego jest to temat mało popularnym wśród  polityków którzy muszą konkurować o głosy większości wyborców którzy mają ograniczoną czasowo i mentalnie zdolność do zapoznawania się z bardziej wymagającymi treściami.

Dlatego najwyższy czas pomyśleć o zmianach ustrojowych w Polsce i zacząć mówić o tym czego nie widać, a na chwilę obecną apelujmy do rządu o odblokowanie gospodarki!

– Karol Wilkosz
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Tematy komentarzy
5 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
8 Autorzy komentarzy
LgoyulVfxpvxWojskisariuszsinceritas Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lgoyul
Gość
Lgoyul

generic plavix price – clopidogrel 50 mg plavix medication price

Vfxpvx
Gość
Vfxpvx

stromectol order – ivermectin 1 cream stromectol

sariusz
Gość
sariusz

Hej, kuce! Naprawdę nie ma wśród was nikogo, kto by naprawił ten portal? Myślałem, że są kuce, które się interesują komputerami.comment image

Narodowy Liberalizm
Gość
Narodowy Liberalizm

JKM o powstaniu LPR i Samoobrony:

“Gdy dwa goryle płci męskiej spotkają się na ścieżce, stają wyprostowane, zaczynają walić się w piersi i ryczeć. Każdy ma nadzieję, że posiadacz mniej potężnej klatki piersiowej ustąpi”.

sariusz
Gość
sariusz

Ciekawe jest to, że ilość wypadków zmalała tylko dwukrotnie a zabitych o jedną trzecią, podczas, gdy widać gołym okiem, że ruch zmalał co najmniej 5-krotnie. Jakieś korwinistyczne wytłumaczenie?

naukowy_korwinizm
Gość
naukowy_korwinizm

Cykory zostały w domach. Wariaci szaleją.

sinceritas
Gość
sinceritas

Droga pusta, to nóżka na gaz.
To tak jak z korwinizmem: im lepsze sondaże, tym większa pokusa żeby wspomnieć o Hitlerze.
Cybernetyka.

Albert Einstein
Gość
Albert Einstein

Narodowy Test Inteligencji,
uśredniony IQ elektoratów:

UPR – 100,2
PO – 97,5
PiS – 95,2
apolityczni – 93,0
SLD – 92,4
LPR – 91,6
PSL – 90,0
Samoobrona – 88,3
ZChN – 88,3

Proszę zauważyć, że socjald***kraci są bardziej debilni nie tylko od liberałów, co nie dziwi, ale także od PiS-iaków.

sinceritas
Gość
sinceritas

Warto również zauważyć, że najniższe IQ mają narodowcy, religijni fanatycy i rolnicy. Czy kogoś to dziwi?

Wojski
Gość
Wojski

Zaiste. Podczas całkowitego lockdownu z łatwością przemieszczałem się po mieście z prędkościami rzędu 110 km/h. Żywej duszy na drodze i chodnikach.