fbpx

Gigantyczna kara od UOKiK-u

INFO: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył gigantyczną karę finansową w postępowaniu przeciw Gazpromowi i 5 międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2.

 

Prezes UOKiK postawił zarzuty 6 spółkom, które podejrzane są o sfinalizowanie transakcji mimo braku zgody polskiego urzędu antymonopolowego. Są to przedsiębiorcy należący do międzynarodowych grup: Gazprom z Rosji, Engie ze Szwajcarii, a także czterech pochodzących z Holandii: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall. Zdaniem urzędu, działania konsorcjantów mogą być próbą obejścia przepisów poprzez utworzenie spółki finansującej budowę gazociągu bez zgody organu antymonopolowego.

Decyzja o karze w wysokości 172 mln zł dotyczy jednej z sześciu spółek – Engie Energy.

Prosiliśmy spółkę o dokumenty i dane dotyczące umów zawartych z Gazpromem. Interesują nas informacje o paliwach gazowych, w szczególności umów przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw czy magazynowania. Dane te są niezbędne w prowadzonym postępowaniu antymonopolowym, w którym sprawdzamy czy Engie Energy oraz 5 innych podmiotów utworzyły wspólnego przedsiębiorcę bez naszej zgodywyjaśnił p. Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Spółka uporczywie i bezpodstawnie odmawiała przekazania nam żądanych dokumentów i materiałów. Spowodowało to istotne opóźnienie w prowadzeniu naszych działań  dotyczących finansowania budowy gazociągu NS2dodał p. Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

 

Źródło: UOKiK

3 thoughts on “Gigantyczna kara od UOKiK-u

  1. dziecinada to trochę i bezradność, podziękujcie PO/PSL/SLD lepiej, gdybyż się tak wcześniej postawili, teraz to musztarda po obiedzie, zbyt dużo forsy w to władowali i Niemcy/UE i Rosjanie rzecz jasna; przyszłość pokaże kto “wyjdzie na tym jak Zabłocki na mydle” cha cha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.