fbpx

Firmy mogą odliczać cały VAT od aut i paliw

Ministerstwo Finansów przyznało, że Polskę obowiązuje wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie odliczania VAT. Oznacza to, że firmy mogą odliczać 22-proc. VAT od paliw i aut o ładowności powyżej 500 kg.

"Puls Biznesu" dotarł do pisma Macieja Grabowskiego, wiceministra finansów, wysłanego do szefów urzędów i izb skarbowych. Resort zaleca organom skarbowym, aby nie odmawiały podatnikom prawa do odliczeń. Łagodzi więc stanowisko i przyznaje, że pełne odliczenie podatku VAT od paliw i ceny zakupu pojazdów przysługuje wszystkim modelom samochodów, którym przysługiwałoby ono 30 kwietnia 2004 r. i które miały homologacje jako ciężarowe. Wtedy były to tzw. samochody z kratką.

Jak podaje "Puls Biznesu", wiceminister Grabowski przypomina, że podstawą do oddania firmom podatku jest przedstawienie przez nie oryginałów faktur potwierdzających zakup paliwa oraz samochodów.

Aby odzyskać VAT zawarty w cenie paliwa, wynoszący kilkanaście groszy na litrze, należy złożyć razem z korektą deklaracji faktury za zakup paliwa. Do odzyskania jest około 80 proc. nadpłaconego podatku.

Źródło: "Puls Biznesu"

78 thoughts on “Firmy mogą odliczać cały VAT od aut i paliw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.