fbpx

Chcą unieważnienia wyborów parlamentarnych

INFO: Przedstawiciele pozaparlamentarnych komitetów wyborczych, zarejestrowanych przez PKW i zgłoszeni przez nie kandydaci podpisali się pod wnioskiem o unieważnienie październikowych wyborów parlamentarnych.

 

Wniosek podpisano 21 września 2019 r., w Czosnowie k. Warszawy, gdzie zebrali się kandydaci do Sejmu i Senatu oraz reprezentanci różnych organizacji społecznych. Zebrani złożyli protest przeciw ważności wyborów do Sejmu i Senatu zaplanowanych na 13 października 2019 r. Napisali ponadto do Trybunał  Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zajęcie stanowiska w sprawie, a także zwrócili się o pilną interwencję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Parlamentu Europejskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podpisani pod wnioskiem politycy przekonują, że do Kodeksu wyborczego wprowadzono istotne zmiany w terminie krótszym niż 6 miesięcy przed wyborami, co jest złamaniem prawa. Dodatkowo, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która stwierdza ważność wyborów i rozpatruje skargi i protesty wyborcze, została powołana w sposób wadliwy i nie jest sądem europejskim. Wskazano również na dyskryminację małych komitetów i wyjątkowo krótki czas na zebranie ponad 5 tys. podpisów poparcia w okręgu, co dyskryminowało mniejsze komitety obywatelskie.

 

Źródło: zjednoczenidlatarnowa.pl

3 thoughts on “Chcą unieważnienia wyborów parlamentarnych

  1. “Do Kodeksu wyborczego wprowadzono istotne zmiany w terminie krótszym niż 6 miesięcy przed wyborami, co jest złamaniem prawa”.
    Hmm, ciekawe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.